Końskie włosie
Dziś końskie włosie używane jest w produkcji materaców dość rzadko, choć w przeszłości było wykorzystywane w tym celu na znacznie szerszą skalę. To nieoceniony materiał, do którego zaczyna się powracać wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ekologiczne komponenty.
Jeśli przyjrzeć się strukturze włosia, można zauważyć, że zbudowane jest z dwóch elementów. Wewnątrz znajduje się kanalikowy rdzeń, który pokryty jest charakterystycznymi łuskami. I to właśnie taka budowa nadaje mu specyficzne właściwości. Końskie włosie bardzo wolno chłonie wodę, ponieważ pokrywa je warstwa naturalnego oleju. W połączeniu z dość sztywną strukturą, materiał w praktyce można uznać właściwie za nieprzemakalny. W materacach warstwa końskiego włosia idealnie usztywnia całą konstrukcję. Długie włókna są mocno ściskane, a to sprawia, że powstaje warstwa odporna na działanie płynów.
I tu dochodzimy do kolejnej cechy, jaką jest właśnie ograniczenie namnażania się bakterii czy roztoczy. Końskie włosie samo w sobie nie działa antybakteryjnie, lecz tworzą takie środowisko, w którym mikroby nie mogą się rozwijać. Dzięki temu chroni także wnętrze całego materaca przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami.