Końskie włosie

Dziś końskie włosie używane jest w produkcji materaców dość rzadko, choć w przeszłości było wykorzystywane w tym celu na znacznie szerszą skalę. To nieoceniony materiał, do którego zaczyna się powracać wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ekologiczne komponenty.

Jeśli przyjrzeć się strukturze włosia, można zauważyć, że zbudowane jest z dwóch elementów. Wewnątrz znajduje się kanalikowy rdzeń, który pokryty jest charakterystycznymi łuskami. I to właśnie taka budowa nadaje mu specyficzne właściwości. Końskie włosie bardzo wolno chłonie wodę, ponieważ pokrywa je warstwa naturalnego oleju. W połączeniu z dość sztywną strukturą, materiał w praktyce można uznać właściwie za nieprzemakalny. W materacach warstwa końskiego włosia idealnie usztywnia całą konstrukcję. Długie włókna są mocno ściskane, a to sprawia, że powstaje warstwa odporna na działanie płynów.

I tu dochodzimy do kolejnej cechy, jaką jest właśnie ograniczenie namnażania się bakterii czy roztoczy. Końskie włosie samo w sobie nie działa antybakteryjnie, lecz tworzą takie środowisko, w którym mikroby nie mogą się rozwijać. Dzięki temu chroni także wnętrze całego materaca przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami.

Wielbłądzie włosie

Wielbłądzie włosie jest włóknem niesłychanie miękkim, o strukturze podobnej do kaszmiru, oferującym silne wchłanianie wilgoci i izolacje cieplną. Dzięki zdolności wchłaniania wilgoci jest to idealny materiał dla osób pragnących suchego środowiska snu, jak osoby cierpiące na reumatyzm, oraz posiada zdolność naturalnej regulacji ciepła, co powoduje, że jest idealnym włóknem do użytku zarówno w zimie jak i w lecie.

Włosie z wielbłąda, podobnie do wełny owczej jest materiałem trudno zapalnym, oraz hipoalergicznym – nie przepuszcza roztoczy kurzu.

Owcza wełna

W łóżkach Hypnos można znaleźć wiele warstw wełny owczej, jagnięcej oraz kaszmiru. Żywa wełna jest naturalnie skręcona. Zastosowanie jej w materacach Hypnos czyni je eleganckimi, miękkimi, puszystymi i wygodnymi. Wełna może wchłonąć dwa razy więcej wilgoci niż bawełna i 30 razy więcej niż poliester! Wełna cechuje się naturalną trudnopalnością (można ją dotknąć zapalonym papierosem) oraz właściwościami tłumiącymi płomień, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia poprzez jego zduszenie.

Żywa wełna wchłania wilgoć z otoczenia i zapobiega powstawaniu grzybów, przerywając w ten sposób łańcuch pokarmowy, od którego uzależnione są roztocza kurzu domowego.

Wełna z Alpaki

Wełna z Alpaki jest w przemyśle tekstylnym bardzo poszukiwana, obok kaszmiru i jedwabiu jest najszlachetniejszym naturalnym produktem. Miękkość, delikatność i połysk wełny uczyniły ją tak poszukiwanym produktem. Struktura włosa ma niesamowite termiczne właściwości, gromadzi w zimie ciepło lepiej, niż inne wełny, ma wysoki stopień elastyczności, wytrzymałości, nie filcuje się tak mocno jak kaszmir lub inne wełny. Jest bardziej odporna niż inne szlachetne wełny, czyści się sama poprzez specjalną budowę włosa. Wełna alpaki nie pali się, nie zawiera lanoliny, dlatego należy do antyalergicznych.